„Erőszakmegelőzés – tippek az erőszakmentes élethez”

Jelentse az erőszakot, és ne nézzen el

Egyesek úgy vélik, hogy jobb figyelmen kívül hagyni az erőszakot, és nem jelenteni azt. Ez bizonyos esetekben működhet, de súlyos következményekkel is járhat. Ne hagyja figyelmen kívül az erőszakot – ehelyett beszéljen arról, amit látott vagy tapasztalt. Mutasd meg másoknak, hogy az erőszak nem megoldás. Beszéljen valakivel, akiben megbízik, ha tanúja volt erőszaknak vagy maga is tapasztalt erőszakot. Ez lehet egy barát, családtag, tanár vagy tanácsadó. Mondja el nekik pontosan, mi történt, és milyen érzés volt. Ez segít feldolgozni a helyzetet, és jobban fogja érezni magát. Az is fontos, hogy bátorítson másokat arra, hogy beszéljenek az erőszakról. Minél többen beszélnek erről, annál valószínűbb, hogy a társadalom változni fog. Az erőszak nem elfogadható, és nem szabad eltűrni. Ha többen beszélnek róla és jelentik, akkor ez a jövőben változni fog.

Kérjen segítséget, ha megfenyegetik vagy bántják

Ha úgy érzi, hogy erőszakos helyzetbe került vagy veszélyben van, azonnal forduljon segítségért. Hívja a rendőrséget vagy egy másik segélyhívót. Kérjen segítséget barátoktól, családtagoktól vagy szomszédoktól is. Ha megsérült, mindenképpen forduljon orvoshoz. Ha Ön bántalmazó kapcsolatban él, elmehet egy tanácsadó központba. Ott támogatást és segítséget kaphat a kapcsolat befejezéséhez. Számos szervezet kínál speciális programokat a családon belüli erőszak által érintett nők számára. Fontos, hogy tudja, nincs egyedül, és hogy elérhető a segítség. Senkinek sincs joga bántani vagy fenyegetni téged. Ha ilyen helyzetben van, kérjen segítséget.

Ne üss vissza vagy sértegess

Az erőszak soha nem jó megoldás. Ha olyan helyzetbe kerülsz, amelyben fenyegetve vagy megtámadva érzed magad, próbáld meg hatástalanítani a helyzetet, és ne üss vissza. A sértések vagy fenyegetések csak rontanak a helyzeten. Ehelyett meg kell próbálnia beszélni az agresszorral, és meg kell győznie arról, hogy nincs oka erőszakoskodni. Ha erőszakos helyzetbe kerül, hasznos lehet, ha követ néhány tippet a helyzet hatástalanítására:

  • Vegyen megnyugtató testtartást, és beszéljen nyugodt hangon.
  • Kerülje, hogy az agresszor szemébe nézzen, vagy kihívja őt.
  • Figyelmesen hallgassa meg, amit az agresszor mond, és próbálja megérteni az álláspontját.
  • Ne szólítsa névvel az agresszort – ez provokálhatja őt.
  • Próbáljon meg kiutat mutatni a támadónak anélkül, hogy fenyegetné vagy megtámadná.
  • Maradjon a lehető legnyugodtabb és higgadtabb, és kerülje a helyzet további eszkalálódását.

Ismerje a menekülési útvonalakat

Ha erőszakos helyzet fenyegeti, fontos, hogy ismerje a menekülési útvonalakat. Először is meg kell próbálnia hatástalanítani a helyzetet és megoldani a konfliktust. Ha ez nem lehetséges, vagy a helyzet eszkalálódik, menjen biztonságos helyre, és hívjon segítséget. Ha erőszakos helyzetbe kerül, fontos, hogy tudja, mit kell tennie. Maradjon nyugodt, és próbálja meg hatástalanítani a helyzetet. Ha ez nem lehetséges, vagy a helyzet eszkalálódik, a lehető leghamarabb menjen biztonságos helyre, és hívjon segítséget. Tudja, merre van a legközelebbi rendőrőrs? Hol van a legközelebbi segélyhívó szám? Milyen számot kell tárcsáznia? Tájékozódjon előre a szükséges lépésekről, hogy vészhelyzetben gyorsan tudjon cselekedni.